PolishEnglishGermanUkrainian
Kieruje do strony BIP, Link otwiera się w nowej zakładce Logo BIP Przełącza na kontrastową wersje strony
PolishEnglishGermanUkrainian
Wróć do listy „Wystawy” Otwiera link przenoszący do listy wystaw
śr. 23 listopada 2022

Nieaktualne

Nieaktualne

śr. 23 listopada 2022

PONAD 600 WIDOKÓWEK W JEDNYM MIEJSCU

Godz. otwarcia:

Wstęp:

8,00

16,00

            Kiedyś wysyłanie kartek z wakacji czy podróży było hitem, teraz powoli odchodzi do lamusa. Ale, gdy ktoś zobaczy ją w swojej skrzynce pocztowej, na pewno jest wzruszony. Ponad 600 egzemplarzy widokówek można podziwiać na wyjątkowej wystawie, która zagościła w Spichlerzu pn. „Pozdrowienia z Polski”.

            Pocztówki to nic innego jak kawałek papieru, kartonika ze zdjęciem lub kolorową ilustracją z jednej strony, z krótkim tekstem, najczęściej okolicznościowym lub pozdrowieniami dla bliskiej osoby, adresem i znaczkiem z drugiej. Ten prosty sposób komunikowania się ma swoje początki w latach 60. XIX wieku. Pocztówka była tańszą alternatywą korespondencji, którą był list. Dlatego szybko zyskała popularność. Była doskonałym narzędziem reklamującym uroki miast, uzdrowisk, regionów turystycznych. Niekiedy wydawano pocztówki jako cegiełki, z których koszt sprzedaży przeznaczony był na określone cele, np. na budowę pomnika. Obok walorów estetycznych upatrywano w nich również wartości dydaktycznych i popularyzatorskich. Stare widokówki mają w sobie coś tajemniczego i niosą ogrom informacji. Możemy dzięki nim zobaczyć jak dane miejsca wyglądały kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu.

            Choć tradycja wysyłania kartek pocztowych już praktycznie zanikła, w archiwach i niektórych domach można zobaczyć jak wyglądały kiedyś kartki pocztowe wysyłane  z wakacji do bliskich i przyjaciół. Od środy, w Spichlerzu gości nowa niecodzienna wystawa, na którą składa się  ponad 600 egzemplarzy, a  pozyskane zostały od sympatyków kolekcjonowania kartek. – Wyeksponowanych zostało przeszło 600 pocztówek pochodzących ze wszystkich województw Polski – mówi Agnieszka Lech. – Odrębną część wystawy przeznaczono na pocztówki tylko z województwa lubuskiego. Na wystawę składają się pocztówki udostępnione z prywatnej kolekcji mieszkańców gminy Strzelce Krajeńskie i są nimi: Agnieszka Bejenka, Małgorzata Kozaryn – Haleczko,  Joanna Kęszczyk, Bartek Szajrych i Lech Szurko za co bardzo dziękujemy, bo właśnie dzięki tym osobom ta wystawa może mieć miejsce – dodaje. Jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz nikt nie wyobrażał sobie wyjazdu bez wysłania widokówki. Wyjątkowość kartek pocztowych tkwi w ich prostocie – niewielkim formacie, pięknym zdjęciu oraz magii słów wypisanych po drugiej stronie. Kiedyś pocztówki z wakacji były ważną pamiątką, a wiele osób po prostu je kolekcjonowała. Warto kultywować zatem tradycję wysyłania papierowych kartek pocztowych.

red