PolishEnglishGermanUkrainian
Kieruje do strony BIP, Link otwiera się w nowej zakładce Logo BIP Przełącza na kontrastową wersje strony
PolishEnglishGermanUkrainian

Publikacje

Dzieje Bronowic (do 1884 roku)


redakcja: Błażej Skaziński

cena: 20 zł

Pomysł  wydania publikacji powstał w 2019 roku w związku z remontem wieży kościoła filialnego pw. Chrystusa Króla w Bronowicach. Natrafiono wówczas  na depozyt umieszczony w gałce wieżowej, złożony z rękopisu bronowickiego pastora, a także z dawnych monet i gazet.

Kociołek Czarownicy

autor: Mirosław Wacewicz – Legendziarz

cena: 40 zł

Czarowne opowieści Gminy Strzelce Krajeńskie

W CIENIU STRZELECKICH MURÓW

cena – 40 zł

artykuły powstały w ramach projektu: “Renowacja średniowiecznych murów obronnych wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych oraz zabytkowego Spichlerza w Strzelcach Krajeńskich”, nr RPLB.04.04.01-08-0022/18

redakcja: Marek Bidol, Błażej Skaziński, 2020 rok

Pozycja zawiera kilkanaście artykułów napisanych przez naukowców z Polski i Niemiec, które dotyczą dziejów i dziedzictwa kulturowego Strzelec Krajeńskich i najbliższej okolicy. Przeczytać w niej można między innymi o najbardziej znanym zabytku, jakim jest zespół średniowiecznych fortyfikacji, a także o dwóch strzeleckich kościołach. Kolejne artykuły tym razem przedstawiają zabytki z okolic miasta, a mianowicie: pieczęć rycerska odkryta w Brzozie, misa chrzcielna z kościoła w Przynotecku, średniowieczny dzwon z Wielisławic oraz pomnik nagrobny w Długiem. Uwagę czytelnika z pewnością przykuje artykuł poświęcony twórczości strzeleckiego fotografa Konstantego Ludwikowskiego, jak również tekst „Jak to na Długim bywało…”, analizujący znaną powieść Zdzisława Morawskiego pt. „ Każdy miał wakacje”. Wzbogaceniem tej publikacji są teksty historyczne opisujące dzieje Bronowic, najazd lisowczyków w okolice Gorzowa i Strzelec oraz bogato ilustrowany tekst poświęcony broni artyleryjskiej z czasów wojen husyckich.

WOJENNE WSPOMNIENIA

redakcja: Renata Tokarska, Mateusz Karkoszka, 2014 rok

cena: 10 zł

Publikacja przedstawiająca wzruszające losy strzelczan, świadków bolesnych czasów II wojny światowej.